Konfirmation

Konfirmation 2018


Lørdag d. 24. marts

kl. 10: Absalons Skole 7.A + B ved Paul Kofoed Christiansen

Lørdag d. 7. april
kl. 10: Klostermarksskolen 7. E ved Sarah Krøger Ziethen

Søndag d. 8. april
kl. 10: Klostermarksskolen 7. D ved Maria Harms

Lørdag d. 14. april
Kl. 10.00 Sankt Josef 7.C ved Ane LaBranche
kl. 12.00 Sankt Josef 7.D ved Sofie Frost Bondorf
kl. 14.00 Sankt Josef 7.I ved David Varming Winsløw

Søndag d. 15. april
kl. 10.00 Sankt Josef 7.A ved Anette Ejsing
kl. 12.00 Sankt Josef 7.B ved Sarah Krøger Ziethen

Lørdag d. 21. april
kl. 10: Absalon 7.C og Hedegårdene ved Maria Harms

Fredag d. 27. april
kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.A ved Ane LaBranche

Lørdag d. 28. april
kl. 10.00 Roskilde Private Realskole 7.B + ny klasse ved Ane LaBranche

Lørdag d. 5. maj
kl. 10: Tjørnegårdsskolen ved Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Privat skole ved Ulla Britt Holm Sørensen


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Spørgsmål vedrørende konfirmation: kontakt den præst, som står nævnt ved dit barns klasse. Du finder kontaktoplysningerne her.

I tvivlstilfælde kontakt kordegnekontoret:
kordegn@roskildedomkirke.dk

Konfirmation 2019


Lørdag den 6. april

Kl. 10: Klostermarksskolen 7. A ved præst Maria Harms
Kl. 12: Klostermarksskolen 7.B ved præst Sarah Krøger Ziethen

Søndag den 7. april
Kl. 10: Absalon Skole 7. C ved præst  Maria Harms 
Kl. 10: Hedegårdenes Skole (alle klasser) ved præst Maria Harms

Palmelørdag den 13. april
Kl. 10: Absalon Skole 7.A + 7.B ved præst Torben Jeppesen

Palmesøndag den 14. april
Kl. 10: Klostermarksskolen 7.C ved præst Torben Jeppesen 

1. lørdag efter påske den 27. april
Kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.A ved præst Ane LaBranche 
Kl. 12: Sankt Josef skole 7.I + Y8 ved konfirmandlærer

1. søndag efter påske den 28. april
Kl. 10: Roskilde Private Realskole 7. B ved præst Ane LaBranche 

2. lørdag efter påske den 4. maj
Kl. 10: Sankt Josef 7.D ved præst fra Vor Frue Vindinge
Kl. 12: Sankt Josef 7.A ved præst Marianne Pedersen Jakobskirken

2. søndag efter påske den 5. maj
Kl. 10: Sankt Josef skole 7.B ved præst Sarah Krøger Ziethen
Kl. 12: Sankt Josef skole 7.C ved konfirmandlærer

Lørdag den 25. maj 
Kl. 10: Tjørnegårdsskolen ved præst Martin Ishøy
Kl. 12: Roskilde Private Skole ved præsterne fra Sankt Jørgensbjerg

Konfirmation 2020

Palmelørdag den 4. april
kl. 10: Sankt Josef 7.D v. præst fra Vor Frue Vindinge

Lørdag den18. april
kl. 10: Absalon 7.C + alle klasser fra Hedegårdenes skole v. Maria Harms
kl. 12: Absalon 7.A + 7.B v. Torben Jeppesen

1. Søndag efter påske den 19. april
kl. 10: Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms
kl. 12: Klostermarkskolen 7.B v. Torben Jeppesen

Lørdag den 25. april
kl. 10: Sankt Josef 7.A v. Marianne Pedersen fra Jakobskirken
kl. 12: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøyer Ziethen

2. søndag efter påske den 26. april
kl. 10: Sankt Josef 7.I + Y.8 v. konfirmandunderviser
kl. 12: Sankt Josef 7.C v. konfirmandunderviser

Lørdag den 2. maj
kl. 10: Klostermarksskolen 7.C v. Sarah Ziethen
kl. 12: Den Private Realskole  7.A v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

3. søndag efter påske den 3. maj
kl. 10: Den Private Realskole 7.B v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Store bededag fredag den 8. maj
kl. 10: Den Private Realskole 7.C v. Ane LaBranche eller konfirmandunderviser

Lørdag den 16. maj
kl. 10: Tjørnegårdsskolen kl. 10 v. Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg